Otázky z výpočtovej techniky - všeobecné

Otázky z výpočtovej techniky - všeobecné

1.           Analýza a syntéza logických sietí. Boolova algebra, jej základné axiomy. Základné logické členy a ich obvodová realizácia, logické funkcie a metódy ich zjednodušovania, úprava výrazu s využitím Boolovej algebry, Karnaughova mapa. Analýza a syntéza logického obvodu – praktický príklad.

2.           Číslicové sústavy, prevody medzi sústavami, základné operácie v nedekadických sústavách. Jednotky používané v informatike, kódovacie sústavy používané vo výpočtovej technike, metódy kódovania dát, textu, ASCII, EBDIC, národné kódovacie tabuľky, kódovanie obrázkov, zvuku a hudby, kódovanie videa Výpočty a praktické príklady na prevody medzi sústavami, prevody jednotiek.

3.           Fyzikálne princípy ukladania informácií a realizácia vonkajších pamätí. Kategorizácia pamätí z hľadiska princípov záznamu, podľa prístupu k dátam, podľa možnosti prepísať uložené dáta, z hľadiska jej energetickej závislosti. Porovnanie pamäťových médií z hľadiska použitia. Návrh vhodného typu pamäťového zariadenia na konkrétny účel.

4.           Modelová štruktúra výpočtového systému: Hardware a software, základné HW komponenty výpočtového systému vzťah medzi technickými prostriedkami počítačov a operačným systémom, vzťah operačného systému a aplikácií. Návrh zostavy štandardného kancelárskeho počítača.

5.           Štruktúra štandardného procesora, koncepcie CISC, RISC, štruktúra procesorov Intel x86 - štruktúra registrov,  mikroprogramové riadenie, základné inštrukcie na prácu s registrami, skoky,  registre príznakov a príznaky, príklady jednoduchých programov. Riešenie konkrétneho zadania pomocou mikroinštrukčného riadenia – program v assembleri.

6.           Vstupné a výstupné zariadenia počítača. Princípy činnosti zariadení,ich  hlavné parametre. Zariadenia na prácu s grafikou a automatizáciu konštrukčných prác v elektrotechnike. Postup pri automatizovanom návrhu plošného spoja.

Je nedeľa 25. 6. 2017Všetkým, ktorí majú krásne meno Tadeáš srdečne blahoželám k meninám :-)