Počítačové víruy už vedia útočiť ja na objekty priemyselnej infraštruktúry

Hrozbu v tejtop oblasti identifikovali dve firmy - slovenský ESET a americký Dragos. V reportáži sa píše:
Dvě antivirové bezpečnostní firmy, slovenský ESET a americká Dragos, analyzovaly škodlivý kód, který může narušit chod důležité infrastruktury. Společnosti informovaly, že tento nebezpečný virus dokáže v počítačích rozvodných sítí vypínat dodávky elektrického proudu. Analýzy škodlivého programu, jenž ESET detekoval jako Win32/Industroyer, ukázaly, že loni v prosinci měl na svědomí výpadek elektrické energie v ukrajinské metropoli Kyjevě. Pozměněné formy tohoto malwaru by ale podle odborníků dokázaly zaútočit i na jinou infrastrukturu.

Štvrtá priemyselná revolúcia

Problematike revolúcie v priemysle, ktorú prináša robotizácia sa venuje reportáž Českej televízie.

Horúce novinky v oblasti IT

Procesory pre smartfóny - novinka na trhu: Novým lídrom v oblasti procesorov postavených na architektúre ARM je Snapdragon 845. Počiatkom roka 2018 predstavila firma Qualcom nový výkonný procesor vyrábaný 10 nm technológiou, navrhnutý na použitie v moderných mobilných telefónoch.

Cloud, Internet of Things, umelá inteligencia.

Cloud, Internet of Things, umelá inteligencia. Podľa svetových lídrov najvýznamnejších IT firiem tri hlavné smery, ktorými sa vydáva súčasný svet informačných technológií. Tejto téme sa v troch veľkých článkoch venuje číslo časopisu PC Revue č. 3/2017.

Budúcnosť Microsoftu je v cloude na str. 114 – 115. Rozhovor s Daliborom Kačmárom – manažérom divízie Cloud pre Česko a Slovensko. Reč je samozrejme o platforme Azure, ktorá našim študentom nie je celkom neznáma – aspoň tým, ktorí sa zúčastnili na seminároch s Ing. Kiššom. Celý rozhovor s ing. Kiššom nájdete tu.

Watson spojí umelú inteligenciu a internet vecí je názov článku na str. 28. Prvá veta článku „Spoločnosť IBM považuje spojenie Internetu vecí a umelej inteligencie za jeden z vlajkových trendov budúcnosti“ – ozrejmuje, o čom bude v tomto článku reč. A napokon článok „Cloud alebo vlastný server?“ sa problematike cloudu venuje do tretice.
Na str. 108 sa potom dočítame, že „Zimná olympiáda 2018 bude prvý raz kompletne celá v cloude“.

Neoddiskutovateľnou výhodou využívania cloudu ako firemného riešenia je mobilita užívateľov s prístupom ku firemným dátam kdekoľvek, kde existuje pripojenie k internetu. Ďalšími výhodami sú flexibilita a škálovateľnosť služieb. Autor však tiež analyzje klady a riziká jednotlivých uvedených riešení, predovšetkým z hľadiska bezpečnosti a legislatívy. Bezpečnosťou sa zaoberá aj článok Keď útočia veci... na strane 109, ktorý upozorňuje na odvrátenú stranu fenoménu Internet of Things. Tematike bezpečnosti sa potom venuje súbor článkov na stranách 106, 107 aj 108.

Meno Romana Kišša , nestora výpočtovej techniky Piešťanskej Tesly, je dobre známe nielen v kruhoch pamätníkov – bývalých „Teslákov“, ale vďaka sérii prednášok a seminárov na tému Raspberry a Microsoft Azure aj študentom našej školy. Pod názvom „Osudy slovenského Steva Jobsa“ vychádza na strane 32 zaujímavý rozhovor s Romanom Kiššom o jeho životných osudoch, aj o súčasnom profesijnom smerovaní.

Mobilis in mobili – to nie je iba krédo kapitána Nema z Verneových románov, ale aj trend v súčasných technológiach: recenziám najnovších modelov smartfónov, porovnaniam, testom a trendom v tejto oblasti je venovaných viacero rozsiahlých štúdií.

Princípy funkcie displejov a zobrazovacích jednotiek – kdeže sú časy displejov s vákuovými katódovými trubicami! Dnes hýbe svetom technológia LCD a plazma. Ale kto dnes pozná princípy, na ktorých tieto zariadenia pracujú? Článok Zobrazovacie technológie televízorov na strane 84 vás detailne oboznámi nielen s hlavnými princípmi týchto technológií, ale aj s rôznymi variantami riešení.

Okrem uvedených tém sa tot číslo venuje aj mnohým ďalším otázkam v oblasti hardware aj software, trendom aj konkrétnym radám, „ako na to“.

Procesor – CPU - je jadrom a „mozgom“ počítača. Intel pripravuje na trh nové procesory s kódovým názvom Cannonlake. Procesory sú vyrábané 10 nm technológiou, čo pri úspore energie umožní spolu s novou architektúrou nárast výpočtového výkonu až o 15% voči existujúcim čípom verzie Kaby Lake. Viac na strane 120.

Apple zase pre svoje nové MacBooky pripravuje nový čip na technológii ARM z vlastnej produkcie. Bude spolupracovať s čípmi od Intelu a zvláštnosťou nového MacBooku má byť schopnosť vykonávať niektoré rutinné operácie, ako aktualizácie systému, sťahovanie e-mailov alebo synchronizáciu kalendárov s vypnutým displejom a bez účasti hlavného CPU, čím sa má významne šetriť spotreba energie.

A o procesoroch do tretice: Kaby Lake Intel Core i7 na 7,3 GHz: Na podujatí v Taipei dosiahol túto hodnotu nemecký overclocker, ktorý s využitím kvapalného hélia ako chladiaceho média dosiahol na uvedenom CPU takt 7328,3 MHz – a počítač bol stále stabilný!

Ak vás niektorá z tém zaujala – uvedené číslo PC Revue je možné ešte zakúpiť na stánkoch, alebo na stránke Obsah PC REVUE 03/2017, kde je k dispozícii aj .pdf verzia.

Ak dávate prednosť papierovej verzii – je možné ho zapožičať u ing. Třísku v Lab 106.

– Tř –