Knoppix

Na tejto stránke by som vám chcel predstaviť operačný systém, ktorý sa nazýva KNOPPIX. Je to slobodný software, na ktorý sa vzťahuje licencia GNU. Z dnešného pohľadu je už prekonaný, ale na prvé zoznámenie sa s prostredím Linuxu stále vhodný. Výhodou sú jeho malé HW nároky, takže ho spustíme aj na relatívne starých PC.
Tento operačný systém je zaujmavý tým, že sa nemusí inštalovať na lokálny disk, ako sme zvyknutí u bežných diskových operačných systémov ( napríklad Windows, Linux a iné). Knoppix bootuje a pracuje priamo z CD-ROM. Hovorí sa tomu "LIVE" spustenie. Na svoju prácu nepotrebuje vôbec používať pevný disk. Má to ovšem svoje nevýhody: Systém spotrebuje veľa kapacity RAM, a žiadne dáta nie sú v počítači uložené natrvalo. Toto obmedzenie môže za určitých okolností ovšem znamenať aj nezanedbateľnú výhodu. Dnes tento spôsob práce umožňujú už aj viaceré ďalšie distribúcie Linuxu, napr. Ubuntu.
Má grafické prostredie a pomerne veľké množstvo ovládačov pre grafické karty, zvukové karty a podobne. Užívateľov OS Windows môže niektorými svojimi vlastnosťami prekvapiť. Napríklad systém diskov, priečinkov a súborov je mierne odlišný od Windows, resp. DOS. Disky nepojmenováva písmenami diskov, ale pristupuje ku nim prostredníctvom tzv. "prípojných bodov", pričom disky začleňuje do svojej adresárovej štruktúry ako podadresáre.
Ak už máte určité skúsenosti s Linuxom akejkoľvek distribúcie (Ubuntu, Mandrake-Mandriva, Suse, RedHat...), môžete pokojne túto kapitolu preskočiť.

Rýchle zoznámenie s Knoppixom

Neviem nájsť lokálny disk

Ak sa Vám nedarí najsť disk C, ani iné disky, nič zvlášte sa nedeje. Jednoducho - Linux písmena diskov nepozná. Knoppix má svoje pevné označovanie diskov a to je veľmi logické. Disk, ktorý je pripojený ako primary master sa zvyčajne označuje ako hda. Ak je delený na viaceré časti, napríklad má viacero diskových oddielov (ktoré pod OS Windows vidíte, ako C: a D: a pod.), tak potom Knoppix rozdelí disk na hda1 a hda2. Ďalšie disky nájdete v systéme pod označením hdb, hdc atď. aby systém s diskom pracoval, musí byť mountovaný. Mounting sa vykonáva do určitého bodu adresárovej štruktúry, zvyčajne označeného ako priečinok /mnt , ktorý sa zvyčajne nachádza v hlavnom adresári root. Umiestnenie priečinka /mnt sa môže v rôznych systémoch mierne líšiť. Na rozdiel od Windows nemá v Linuxe (Knoppixe) každý disk svôj koreňový adresár. V Linuxe existuje v rámci systému iba jediný koreňový adresár a je označený ako root.

Ako si nastavím sieť?

V ponuke nastavení na lište nájdite netcardconfig a spustite ho.
bude od vás žiadať tieto informácie:
používaťe DHCP broadcast? Túto voľbu neoznačíme, resp. označíme, že nie. Ďalšie hodnoty predstavujú statické nastavenie parametrov IP protokolu:
IP adresa
maska siete
brána
DNS server
Po vyplnení uvedených údajov zvyčajne nie je potrebné konfigurovať žiadne iné nastavenia, v prípade problémov sa poraďte s vyučujúcim.

Kam zmizli okolité počítače?

Ak potrebujeme pracovať s počítačmi v sieti peer-to-peer, alebo sa prihlásiť ku serveru, nemáme k dispozícii "počítače v sieti" tak, ako sme boli zvyknutí u Windows. Túto úlohu u Knoppixu preberá Samba server. Spúšťa sa na lište vľavo dole. (kliknite na ikonu tučniaka a v nastavení siete vyberte Samba server. S jeho konfiguráciou Vám pomôže vyučujúci)

Aké prehliadače môžem využívať?

Pre prostredie KDE je implicitne nastavený konqueror, ktorým možete prezerať aj WEB internetové stránky, aj obsahy priečinkov.

Niečo o grafickom prostredí

Grafické prostredie, ktoré používa Knoppix sa volá KDE. Toto grafické prostredie je dosť podobné štandardnému rozloženiu ovládacích prvkov u Windows. V nasledujúcom odseku Vás oboznámime s významom niektorých najpoužívanejších ikon.

Tento obrázok vám otvorí domovský priečinok. Ak ste nesprístupnili lokálny disk na zápis, príp. ste na tomto disku domovský priečinok nevytvorili, vytvorí sa automaticky na tzv. RAMdisku. Ako vyplýva z jeho názvu, ide o virtuálny disk vytvorený v pamäti RAM. Z čoho vyplýva, že tento priečinok (presnejšie celý RAMdisk vrátane celého svôjho obsahu) bude pri vypnutí počítača, alebo pri výpadku napájania, kompletne a nenávratne zničený.



Po kliknutí na túto ikonu sa minimalizujú všetky okná s aplikáciami na ploche, ktorú máte práve aktívnu.



Konqueror. Ako sme už uviedli, ide o prehliadač WEBu, lokálnej štruktúry priečinkov, ale dá sa využiť aj na prehliadanie obrázkov, pdf dokumentov a podobne. Je podobný s akýmikoľvek inými staršími verziami webových prehliadačov.



Open Office. Kancelársky balík na vytváranie a editáciu textových dokumentov, tabuliek, prezentácií, obrázkov a ďalších objektov. Pracuje sa s ním veľmi podobne ako so staršími verziami MS Office




Konzola. Spúšťa okno s možnosťou zadávať príkazy v móde CLI. Rozhranie príkazového riadku je pre Linux natívne, sprevádza Linux od samého začiatku. Preto si o konzole a jej používaní povieme trošku viac.

Výber príkazov konzoly

su root - zmena uživatela je príkaz su. Uživateľ je root

mc - je prehliadač podobný Total Commanderu. Práca s ním je veľmi jednoduchá.

whoami - zistenie aktuálneho používateľa

passwd - zmena hesla používateľa

groups - výpis definovaných skupín

date - zobrazenie a modifikácia dátumu

clear - vyčistenie obrazovky monitora

mkdir - vytvorenie priečinka

rmdir - zrušenie priečinka

ls - zobrazenie obsahu priečinka

cd - zmena aktuálneho priečinka

cp - kopírovanie súboru

mv - presun, resp. premenovanie súboru

cat - zobrazenie obsahu súboru

less - zobrazenie obsahu súboru po stránkach

grep - vyhľadanie súboru podľa reťazca obsiahnutého v súbore

useradd (adduser) - pridanie používateľa

userdel (deluser) - zrušenie používateľa

groupadd - pridanie skupiny

groupdel - zrušenie skupiny

chmod - zmena práv ku objektu

chown - zmena vlastníka objektu

chgrp - zmena skupiny

netcardconfig eth0 - konfigurácia prvej sieťovej karty.

ping - kontrola dostupnosti cieľa

tracert - kontrola trasovania k cieľu

ftp - otvorenie FTP relácie

telnet - otvorenie telnet relácie

ssh (IP adresa servera) -l (užívateľ) otvorí SSH reláciu na určený server s prihlásením sa ako definovaný užívateľ.

net use - pripojenie vzdialeného priečinka ako sieťového dieku

man - otvorenie manuálových stránok

Výber najpoužívanejších klávesových skratiek v grafickom režime OS Knoppix

alt+tab - prepínanie medzi oknami so spustenými aplikáciami
shift+alt+tab - prepínanie medzi oknami so spustenými aplikáciami, ale v opačnom poradí.
ctrl+tab - prepína cyklicky medzi pracovnými plochami od prvej k poslednej .
ctrl+Fn - prepínač plôch, pričom n je poradové číslo plochy.

created by GHOST 2006