Téma: Administrácia a správa operačných systémov

Názov úlohy: Základy práce v OS Linux - live inštalácia Knoppix

1. Na pridelenom počítači nastavte bootovciu sekvenciu tak, aby primárnym zdrojom pre bootovanie bola CD/DVD mechanika
  2. Spustite bootovanie počítača z predloženého CD Knoppix s parametrom Knoppix 2. Nepotvrdzujte ani nespúšťajte voľbu, ktorou inštalujete systém na pevný disk. Pracujte výhradne v Live režime.
  3. Spustite si grafické rozhranie príkazom startx v prípade, ak sa grafické rozhranie nenaštartovalo automaticky
  4. Zistite aktuálne užívateľské konto, pod ktorým po spustení pracujete.
  5. Naučte sa prepínať medzi používateľom s bežnými právami používateľa a superpoužívateľom s administrátorskými právami. V prípade potreby pri plnení ďalších bodov zadania použite toto prepínanie
  6. Vykonajte konfiguráciu IP protokolu na Vašej stanici. Použite grafické rozhranie. Pre konfiguráciu použite nasledovné hodnoty:
  7. Spustite shell a vhodným príkazom na overenie dostupnosti cieľového uzla otestujte, či Vami konfigurované rozhranie pracuje správne v sieti
  8. Spustite web browserKonqueror a zistite, či máte v poriadku pripojenie ku Internetu (testom dostupnosti www.dsl.sk). Ak nie, pokúste sa vyhľadať chybu sami a ak sa Vám nepodarí chybu odstrániť, vyhľadajte pomoc vyučujúceho.
  9. porovnajte prostredie a prácu v internetových prehliadačoch MS IExplorer, Mozilla, Konqueror.
  10. Prihláste sa ako superuživateľ (sudo su)
  11. Nastavte si jazyk slovenčinu (ak nie je táto voľba dostupná, použite voľbu český jazyk)
  12. Nastavte si ďalšie prvky národného prostredia (rozloženie klávesnice, časové pásmo a pod.)
  13. Sprístupnite lokálny pevný disk na zápis (change read write mod). Použiť môžte iba partíciu typu FAT (FAT32). V prípade, ak Vaša stanica má inštalovaný HDD iba s file systémom typu NTFS, nedokáže Knoppix ver. 3.3 (a nižšie) tento disk sprístupniť. V takom prípade namiesto Vášho pracovného priečinka na disku použijte pre všetky ďalšie úlohy priečinok na RAM disku /home/knoppix
  14. Vo svojom pracovnom priečinku na pevnom disku vytvorte priečinok prac_linux
  15. Vyhľadajte vo Vašom systéme všetky dostupné disky, pomenovanie diskov v systéme, ich vlastnosti a body pripojenia týchto diskov ku systému
  16. Nakonfigurujte si vlastnosti grafického rozhrania a vlastnosti pracovnej plochy, použite rozlíšenie 1024x768 px, resp. 800x600
  17. Vytvorte, resp. sprístupnite na lokálnom disku (partícia typu FAT) priečinok Triedy, v ňom označenie Vašej triedy a v ňom priečinok pomenovaný podľa Vášho priezviska bez diakritiky (Váš pracovný priečinok)
  18. Vytvorte textový súbor alfa.txt s obsahom "Prvé pokusy práce v Knoppixe" a uložte ho do Vášho pracovného priečinka
  19. Vytvorte kópiu tohto súboru a uložte ju do home directory aktuálneho užívateľa
  20. spustite si konzolu
  21. v režime shell na konzole si zistite, čo umožňujú príkazy man, halt, ls, dir, cd, mc, vi, adduser, chmod, chown
  22. pomocou helpu si zisti základné príkazy konzoly pre prácu s priečinkami a so súbormi (vytváranie priečinkov, pohyb v stromovej štruktúre priečinkov, vytváranie, kopírovanie, presun a premenovávanie súborov, editovanie obsahu súborov)
  23. Prakticky si overte na Vami vybraných súboroch vašu schopnosť pracovať s priečinkami a so súbormi v režime CLI. Nie je definované konkrétne zadanie, ale použite priečinky a súbory podľa Vášho uváženia.
  24. Vykonajte konfiguráciu IP protokolu na Vašej stanici. Použite CLI rozhranie - shell, editor VI alebo iný vhodný nástroj. Pre konfiguráciu použite vhodný príkaz (napr. netcardconfig eth0, interface eth0 inet static a pod., konkrétny tvar príkazu a jeho syntax sa môže u jednotlivých verzií Knoppix mierne odlišovať ). Parametre pre novú konfiguráciu IP adresy Vám dodá vyučujúci.
  25. spustite Midnight Commander a vyskúmajte jeho možnosti na správu súborov (vytváranie priečinkov, pohyb v stromovej štruktúre priečinkov, vytváranie, kopírovanie, presun a premenovávanie súborov, editovanie obsahu súborov) a súčasne si overte rozsah Vašich práv na prácu so súbormi v priečinkoch /home a v /etc a možnosti priraďovania práv k nim. Prakticky si Vaše schopnosti overte na Vami vytvorených cvičných súboroch a priečinkoch.
  26. stiahnite si z internetu obrázok a uložte ho do vášho pracovného priečinka
  27. obrázok upravte vhodným grafickým editorom
  28. spustite si textovy editor a vytvorte v ňom stručný návod na používanie Knoppixu v režime CLI aj režime GUI, použite aj grafické spracovanie, vložené obrázky atď.
  29. Spustite si tabuľkový kalkulátor a vyskúšajte jeho matematické funkcie
  30. spustite si internetový prehliadač Lynx, otvorte si školskú stránku PK Informatiky. Vyhľadajte a vo Vašom pracovnom priečinku uložte šablónu protokolu.
  31. spustite službu FTP, pripojte sa ku serveru Corvex službou FTP ako užívateľ "jano" s heslom "b0r0", zobrazte si obsah aktuálneho priečinka na serveri, prejdite do priečinka JANO_HD
  32. skopírujte určené súbory (podľa určenia vyučujúceho) do svojho pracovného priečinka na pevný disk alebo na ramdisk podľa zadania vyučujúceho
  33. odpojte server Corvex, ukončite službu FTP
  34. zistite si najdôležitejšie údaje o HW prideleného počítača (CPU, RAM, grafický subsystém, zvukový subsystém, sieťové rozhranie)