Stredna priemyselna skola elektrotechnicka, Sekcia počítačových systémov a sieťových technológií
Ozveny z vysokých škôl

Postrehy študentov vysokých škôl - našich bývalých žiakov


Tester A, tester B... Veta ktorá desí študentov SPŠE. Po dvoch rokoch strávených v Žiline na Fakulte riadenia a informatiky sme však prišli k poznaniu, že táto veta je nesmierne užitočná. Už vopred Vás pripraví na skúšky, ktorých bude na VŠ nesmierne veľa. Nerozumiete ani otázke, nieto ešte odpovediam... Za takúto (a nielen túto) dôkladnú prípravu na predmete TPS pánovi profesorovi Třískovi ďakujeme.
31.1.2018; Jozef Kubík , Marek Teplý
Fakulta Elektrotechniky a Komunikačných Technológii na Vysokém Učení Technickém v Brne
Študent (už 2. ročníka :-) Juraj Jakubik, maturant na SPŠE Piešťany 2010

Zdravím, rozhodol som sa napísať spätnú väzbu na moju "priemyslovku"
FEKT VUT sa za posledné obdobie dosť vynovila a prešla zmenami, ktoré z nej právom robia druhú najlepšiu technickú fakultu v čechách. Som velmi rád, že som sa rozodol študovať práve tu. Určite by som odporučil fakultu každému vzornému, poctivému a trpezlivému študentovi, pretože prístup a kavlita výuky je síce obsiahla, ale k nezaplateniu.
Pre bezproblémové zvládanie predmetov som musel stráviť väčšinu svojho volného času pripravovaním sa na labaky, robením protokolov atd.
Moje vedomostí, ktoré som nadobudol štúdiom na SPŠE mi pomohli zvládať a uľahčovať prípravu na skúšky.
Čo sa týka nadhľadu a spôsobu učenia, veľa mi dalo CCNA1 a CCNA2. Hoci momentálne študujem obor automatizácia a meracia technika, neustále sa venujem sieťam a doplňujem si svoje "Know-how" vedomosti. V nasledujúcom letnom semestri mám zapísaný volitelný predmet CCNA2 (čo je tu CCNA3 a CCNA4) čiže pokračujem v Cisco Networking Academy a takto o rok by som mal uzavrieť CCNA a následne pokračovať v CCNP.

Ako sa darí Vám ? Aký je momentálny záujem o CISCO?
S pozdravom
Juraj
28. květen 2011
Fakulta Informačných Technológii na Vysokém Učení Technickém v Brne
Študent (už 2. ročníka :-) Tomáš Beluský

Momentálne už prázdninujem, keďže mám 1. ročník úspešne za sebou :-).

V roku 2008 som zmaturoval na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Piešťanoch a tak sa chcem s Vami podeliť o svojich skúsenostiach a o tom, prečo som sa rozhodol práve pre tú vysokú školu, na ktorej som.
Čo mi pomohlo na vysokej škole z SPŠE?
Myslím, že predmet Počítačové systémy s p. Třískom mi dal pekný odrazový mostík pre niektoré predmety, ktoré som už úspešne absolvoval. Takisto dookola preberané logické systémy mi boli veľkou oporou v nejednom predmete.
Vektory, integrály a derivácie sú veľmi dôležitou súčasťou matematiky, fyziky a inak podobne zameraných predmetov.
Za skvelo poskytnuté informácie musím poďakovať p. Skačanovej, ktorá nám tieto potrebné základy podala zrozumiteľne a jasne.
Preto ani nerozumiem, prečo slovenské školstvo v novej koncepcii tieto kapitoly matematiky na priemyselných školách opúšťa, čo je naozaj veľké mínus pre tých, ktorí pôjdu v budúcnosti študovať ďalej.
Nepochybujem, že všetky tieto poznatky využijem aj vo svojom ďalšom štúdiu.
Zhodnotenie dojmov z vysokej školy - FIT VUT Brno:
Na vysokej škole nikto nikoho do ničoho nenúti! Tam je jednoducho čisto len Váš problém, či ste nejaký predmet spravili alebo nie. Už nikto nikoho nebude ťahať za ručičku. Týmto nechcem naznačovať, že sú tam len tvrdí a neprajní ľudia. Naopak. Sú ochotní, poradia Vám, ak požiadate o konzultáciu, nie je problém dohodnúť si termín. Napríklad aj už prebranú látku sú ochotní opäť vysvetliť osobitne. Samozrejme vždy to závisí od konkrétneho profesora, ale moja skúsenosť je len pozitívna.
Prečo som sa rozhodol študovať v Čechách?
Po pravde - nevedel som sa vôbec rozhodnúť, kam ďalej. To, čo som počul o vysokých školách, mi moc pekné predstavy nerobilo. A tak som rozmýšľal, či aj na "výšku" vôbec ísť. Našťastie môj najstarší brat už v tú dobu, keď som sa ja rozhodoval, študoval na FIT v Brne. Ukázal mi veci, ktoré sa tam učia. Zaujali ma hlavne projekty robené napríklad v Jave, v jazyku C, či už v inom programovacom jazyku. Je tam toho skutočne veľa. A aj to sa mi hneď na tej škole zapáčilo, že je tam veľa projektov, na ktorých sa už toho mnoho naučí, pretože samotná teória Vám moc užitočná nebude, keď si to tak povediac "neošaháte".
S odstupom času zisťujem, že som sa lepšie rozhodnúť nemohol. Už aj keď počúvam od kamarátov ohlasy na slovenské vysoké školy - čo sa tam učí a ako sa to tam učí.
Nechcem tvrdiť, že sa na Slovensku nič moc nenaučíte a že sú to len slabé školy. Nemám s tým osobné skúsenosti, tak nechcem kritizovať,len Vám odporučiť nebáť sa skúsiť prekročiť naše hranice. Môžem povedať, že v Brne je naozaj množstvo Slovákov, nehovoriac o tom koľko tam je Piešťancov.
Čiže nie je sa čoho obávať, treba skúsiť a nie len si vravieť, že "ja na to nemám". Neskúsiš, neuvidíš. Všetko môže dopadnúť úplne inak ako očakávaš.

Držím Vám palce vo Vašom ďalšom štúdiu a najmä - dobre sa rozhodnite, čo ďalej!
S pozdravom
Tomáš Beluský
absolvent SPŠE Piešťany (maturita v šk.r. 2007/08)
student VUT FIT Brno
12. júna 2009
Miroslav Belan, FPV UCM v Trnave
Chcel by som sa podakovat za to, ze sa Vam podarilo ucinit "nemozne":).
Za nadobudnute poznatky z predmetu TPS, ci teoretice alebo prakticke, ktore vyuzivam a budem vyuzivat.

Pozdravujem ucitelsky zbor SPSE, hlave triednu Ing.Ivetu Babičovú.

20.6.2009, Miroslav Belan absolvent SPŠE Piešťany 4.C (2004-2008),
teraz FPV UCM v Trnave, 1. ročník bakalárskeho štúdia

STU Bratislava, študent 3. roč. bakalárskeho štúdia Martin Vozár
Podľa môjho názoru: to, čo som sa naučil na piešťanskej SPŠE mi poskytlo dobré základy pre štúdium na FEI STU
v Bratislave, na katedre Telekomunikacií. Matematika ,ktorú ma učila pani profesorka Skačanová, mi hodne pomohla, lebo som nebol „vybúraný“ z integrálov a dalo sa to zvládnuť. Dosť mi pomohla aj fyzika od RNDr. Fapša. Ak sa človek snaží, malo by sa to dať zvládnuť.
20.3.2009, Vozár Martin, FEI STU v BA, 3 ročník bakalárskeho štúdia

MTU STU Trnava, študenti Juraj Krajčík , Michal Jánoš
Chceme sa velmi podakovat prof. Triskovi za nadobudnute poznatky z informatiky.
Vdaka jeho nekompromisnosti a vytrvalosti sme sa naucili *ucit sa*.

V sucasnosti vyuzivame nadobudnute vedomosti na Materialovotechnologickej fakulte.
Kedze formou testerov sa pisu zaverecne skusky bezne (na predmete informatika), zistili sme, ze i ked jeho testery sa zdali ziakom "krute" , mali zmysel :)

5.2.2009, Juraj Krajčík , Michal Jánoš MTF STU Trnava, 1. ročník

FEI STU Bratislava, študent Michal Tutko
Fakulta elektrotechniky a informatiky je jednou zo šiestich fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Je najstaršou technickou fakultou na Slovensku zameranou na elektrotechniku, informatiku a príbuzné oblasti. Významnými črtami sú: moderné medzinárodne uznávané univerzitné štúdium, intenzívny vedecký výskum a vývoj, ako aj spolupráca s akademickými i priemyselnými partnermi doma i v zahraničí.
Asi takto sa prezentuje vysoká škola, na ktorú som sa rozhodol ísť po ukončení maturity na SPŠE v Piešťanoch. Vtedy som ešte nevedel, do čoho idem a co ma bude čakať. Príjmačky boli až podozrivo jednoduché a po zápise som sa pustil do prvého semestra. Odbor si ešte vybrať nemôžete , najprv treba ukončiť prvý ročník (pokial možno tak čo najlepšie :) ) Začiatok mi pripadal dosť lahký , po týždnovom zoznamovacom kurze začala výuka , ktorá mi pripominala prvý ročník na strednej škole. Prvé 3 týždne to ide jednoducho, zistil som že predmet Algoritmizácia a Programovanie sa náramne podobá na výučbu programovania na SPŠE v Piešťanoch. Rozdiel bol iba v tom , že na strednej škole som sa učil Pascal a na vysokej Borland C. Neskôr som zistil že rozdiel v týchto dvoch programovacích jazykoch je asi tak velký ako medzi Pepsi a Coca Colou. Stačilo mi napisať si príkazy v Pascale , vedľa toho ekvivaleny v Borland C a bolo to. Zápočet a skúška ľavou zadnou. Problémom začaly byť predmety, kde sa odo mňa začalo požadovať pokročilé matematické myslenie. Po treťom týždni semestra sa rozpútalo peklo. Každý týždeň písomka z jedného predmetu , a k tomu jedna tažšia ako druhá. Ani sa človek nenazdá a je zápočtový týždeň. Na prvý semester si môžete zvoliť 5 kreditovaných predmetov. To znamená že ak takyto predmet spravíte (nezáleží na známke) dostanete kredity (5-7). Na prejdenie 1 . semestra som potreboval 15 kreditov. Táto zdanlivo ľahká požiadavka mi poriadne zavarila. Veľmi rýchlo som zistil že z vyletieť z Feiky nie je taký veľký problém. Začal som dávať dokopy zápočty. Tie sú potrebné aby vás vôbec pustili ku skúške. Stálo ma to veľa úsilia (viac ako 3 roky na SPŠE :-), ale podarilo sa mi získať zápočty zo všetkých predmetov. Nadišli vianočné sviatky a ja som robil všetko možné , len som sa neučil. Po príchode na internát som dostal zakúsiť skúškové obdobie. Je to ten istý pocit čo pred maturitami , ibaže tento trvá mesiac. Každý má povolené len 2 skúšky z jedného predmetu. Z tých prvých skúšiek som spravil iba Algoritmizáciu a Programovanie a Ekonomiu (vcelku ľahký predmet , ktorého význam na tejto škole som doposial neodhalil). Čakali ma 3 opravné skúšky z 3 najhoršich predmetov v 1. semestri.
Matematická Analýza I. , Fyzika I. , Lineárna Algebra. Kedže som nevyužil vianočné sviatky na učenie , začal som mať problémy naučiť sa všetky 3 predmety. Takticky som vylúčil Fyziku , kedže profesor, ktorý ju skúšal, rozhodne nebol naklonený k čo najväčšej úspešnosti na skúške. Po absolvovaní skúšok z matematik , mi bolo oznámené , že som obe spravil a pokračoval som v štúdiu na škole. Prvý semester bol vcelku fajn , ale nenaučil som sa nič čo by ma bavilo. Do druhého semestra som sa vrhol ako skalný odporca matematiky. V tomto semestri boli pre mna zaujímavé iba 2 predmety: Elektronické Obvody I.(EO 1) a Analíza Počítačových Systémov (APS). Fanatici do programovania si môžu ešte zvoliť Programovanie v Jave a Programovací jazyk C , ale nedoporučujem ak chcete mať ešte aj volný čas.
S prekvapenim som zistil že predmet Elektronické Obvody I. je tiež len opakovanie strednej školy ( i keď som si toto opakovanie musel dôkladne naštudovať ) . Zato na APS som sa začal báť. Milá pani , ktorá to vyučovala nám s úsmevom na tvári prikázala aby sme si prečítali manuály k programu zvanému STASIM. Ide o simuláciu počítačového systému. Z manuálu mi nebolo jasné ani ako sa to spúšťa a tak som to skúsil prakticky. Prezrel som si definičné súbory a jejha. Náramne sa to podobalo na Assembler z 3. ročníka na strednej škole. Proste si napíšete program v assembleri , každú funkciu zadefinujete a spustíte. Znie to trocha tažko , ale vskutočnosti je to hračka. Teraz stojim pred daľšim zápočtovým týždnom a uvidim , čo dalej. Teraz si už budem mocť zvoliť i odbor. Všetko závisí od bodového priemeru, podľa ktorého sú študenti potom prednostne zadelovaní do odborov. Podľa toho čo som počul tak po 2. ročníku je to už celkom kľudné štúdium. Tie prvé dva roky vám však nikdo nič nedá zadarmo a pocítite každú jednu absenciu na strednej škole.
Naši žiaci na prijímacích skúškach na VŠ
Prijímačky na VUT 2004 (1) ... všimnite si sústredenie Tomáša Breuera vo štvrtej rade
Prijímačky na VUT 2004 (2) ... urputne bojuje aj Peter Štiták
Prijímačky na VUT 2004 (3) ... vzduch by sa dal krájať
Je pondelok 5. 12. 2022Všetkým, ktorí majú krásne meno Oto srdečne blahoželám k meninám :-)